Putin ve Macron görüşme sonrası temasta kalma hususunda uzlaştı

0
177

Rusya-Ukrayna arasındaki ateşkes müzakerelerinin devam ettiği sırada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Görüşme sonrası Macron’un ofisinden yapılan açıklamada, “Macron ve Putin gelecek günlerde de temasta kalmak noktasında uzlaştı” denildi.

Açıklamada, “Macron’un Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde uluslararası toplumun Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısını durdurma taleplerini yinelediği” belirtildi. Ayrıca, Kiev’in güneyindeki kilit yollara güvenli erişim sağlanması çağrısı yapıldığı ifade edildi.

Moskova’dan yapılan açıklamada ise, Putin’in Fransız mevkidaşına, Ukrayna’nın askerden arındırılmasının ve Batı’nın Kırım yarımadası üzerindeki Rus egemenliğini tanımasının Ukrayna’daki savaşı sona erdirmenin ön koşulları olduğunu söylediği bildirilirken,
“Vladimir Putin, bir anlaşmanın ancak Rusya’nın Kırım üzerindeki egemenliğinin tanınması, Ukrayna devletinin askerden arındırılması ve Nazilerden arındırılması ve tarafsız statüsünün sağlanması da dahil olmak üzere Rusya’nın meşru güvenlik çıkarlarının koşulsuz olarak dikkate alınması durumunda mümkün olduğunu vurguladı” dendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.