Almanya Odak Kültür Merkezinden Haberler

0
1823
almanya 2
Assisi’li Franziskus ve Mevlana Buluşması

Almanya´nın Münster şehrinde 15 yılı aşkındır faaliyet sürdüren Odak Kültür Merkezi geçen yılın sonunda kendine ait lokale taşındığından bu yana çalışmalarına hız verdi. 2014 yılının ilkbahar-yaz dönemini onlarca etkinlik ve çeşitli kurslar düzenleyen kültür merkezi sonbahar dönemine de yine birçok etkinlik ve kurs hazırlıklarıyla giriyor.
Sonbahar döneminin ilk etkinlikleri Münster Belediyesi Uyum Meclisi’nin her yıl düzenlediği geleneksel “Kültürler arası hafta” bünyesinde gerçekleştirildi. Uyum Meclisinin bu yılki sloganı “Benzerlikleri bulmak, farklılıkları kutlamak” idi.

25.09.2014
Assisi’li Franziskus ve Mevlana buluşması
Diplomalı teolog Florian Aydoğan moderatörlüğünde Hristiyan ve Müslüman dünyasının iki büyük ve hümanist düşünürü bu etkinlikte buluştular. Etkinliğe Arif Tosun arkadaşımız da bağlaması ile eşlik etti. Florian ilkin Mevlana’dan bir şiir okudu ve hep birlikte şiirin bizde yaptığı çağrışımları tartıştık. Sonra da Franziskus’un benzer içerikte bir şiirini Stephan okudu. Her iki düşünürün de yaradanın bir yansıması olarak doğadaki her şeyi sevmeyi ve dünya malına önem vermemeyi ana tema olarak öne çıkardıkları görülüyordu. Bugün din adına yapılan katliamlar ve yaşanan şaşaalı hayatlar göz önüne alındığında neredeyse bin yıl önce hemen hemen aynı dönemde ama değişik mekanlarda ve değişik dinler adına her ikisinin de benzer düşünceleri dile getirmiş olmaları insana ve doğaya sevgiyi temel alan bakış açılarının benzer sonuçlara varmasına birer örnek olarak verilebilir. Tartışma ilerledikçe, tanrının varlığı dâhil birçok temel felsefi soru da değişik bakış açılarıyla tartışıldı. Katılan her kes için yararlı bir etkinlik oldu.

26.09.2014
Anadolu Ezgileri, Sazla Gitarın Buluşması
“Benzerlikleri bulmak, farklılıkları kutlamak” sloganı altındaki ikinci etkinliğimiz de bir gün sonra, yani Cuma akşamı gerçekleşti. Bu defa derneğimizde doğu ile batıyı temsilen Saz ve Gitar söyleştiler. Cumhur ve Roland hem Anadolu’nun bilinen halk türkülerini çalıp söylediler hem de enstrümanlarını gecenin akışına bırakıp çok güzel doğaçlamalar yaptılar. Katılımcıların da eşlik ettiği dinleti, yine hep birlikte söylenen Çav Bella ile son buldu.
Etkinliğin ikinci bölümünde ise misafirlerimizin birlikte getirdikleri yiyecek ve içecekleri paylaşıp, kültür merkezimizin yeni dönemine dair fikir alış-verişinde bulunduk.

27.09.2014
Her Kuruş Bir İlaçtır!
Uyum meclisinin düzenlediği “Kültürler arası hafta”nın son etkinliği birçok kurumun stand açtığı ve sahnede de genellikle Münster ve civarında yaşayan yabancıların folklorik-müzikal çalışmalarının yer aldığı bir festivaldir. Şehir merkezinde yapılan bu festivalde kurumlar genellikle yemek standı açarak çalışmaları için ekonomik girdi sağlamaya çalışırlar. Bu yıl biz de uzun bir aradan sonra festivale katıldık. Amacımız başvuru yaptığımız anda çok acil olan Şengal sürgünleri yararına satış yapmaktı. Bu arada zaten bazı duyarlı insanların ilaç kampanyasına da karınca kararınca katılmıştık.
Çalışmalarımızın en önemli iki sütunundan biri olan ‚dayanışma’ düşüncemize de uygun olacağını düşünerek çevremizden kullanmadıkları el işlerini ve takılarını bu amaçla bize bağışlamalarını istedik. Kısa sürede torbalarca takı ve el işi toplayabildik. Aciliyeti dolayısı ile Kobani ile dayanışmayı da gündemimize aldık.
Cumartesi günü standımızı erken saatte kurduk. El işleri ve Che bayrakları ile süsledik. Derneğimizin broşürünü de el işlerinin ve takıların yanına yerleştirdik. Gün boyu yaptığımız satışlardan ve yapılan bağışlardan yaklaşık beş yüz euroluk gelir elde ettik. Birçok insanla bölgede olan biteni tartışıp bilgi alış-verişi yaptık. Özellikle şehrimize yüzlerce kilometre uzakta oturdukları halde hem el işi ve takılarını getirip bağışlayan hem standımızda saatlerce satışa yardımcı olan hem de para bağışlayan bir grup Kürt kadınının katkısını anmamak emeğe saygısızlık olur. Zaten standımızdaki ürünler tümüyle, Alman, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Hristiyan ve Ateist değişik birçok insanın katkıları ile oluşmuş dayanışmanın tam da kendisini temsil ediyordu o gün.
Daha sonra yapılan bağışları da ekleyerek 600 euroyu bölgede iyi çalışma yürüttüğünden emin olduğumuz “Medico International” in “Rojava” hesabına yatırdık.

odak etkinlik almanya
Anadolu Ezgileri, Sazla Gitarın Buluşması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.