”Fuat Avni’nin Kim Olduğu Tespit Edildi!”

0
1341

fuat-avni-gozaltina-alindi-haberleri-sonrasi-fuatavni-hesabindan-ilk-aciklama-162899-5

Darbe girişimi sonrası hazırlanan soruşturma dosyasında, Fuat Avni adlı twitter hesabını yöneten kişinin kim olduğunun belirlendiği iddia ediliyor. Soruşturma dosyasını hazırlayan savcıya göre Fuat Avni, Emre Uslu ve Mustafa Koçyiğit değil. Savcılıktan yapılan açıklamalara göre Fuat Avni hesabının başındaki kişi Ergenekon’un isim babası Aydoğan Vatandaş.


Bakırköy Başsavcıvekiliğine getirilen Okan Özsoy’un tamamladığı dosyada Fuat Avni ve ekibi detaylı şekile anlatıldı. AKP’nin yayın organlarından Star’ın haberine göre, istihbarat paylaşımı kapsamında FBI,  hesabı yöneten kişinin ABD’de yaşayan Aydoğan Vatandaş olduğu bilgisini verdi.
Vatandaş’ın hesabı ilk kuran ve bir süre yöneten Sait Sefa’dan sonra görevi üstlendiği ileri sürüldü.

İstihbarat Daire Başkanlığı’yla beraber yapılan teknik araştırma neticesinde hesabın gerçekten de Aydoğan Vatandaş tarafından kullanıldığı ve zaman zaman Türkiye’ye gelip gittiği ve söz konusu hesabı burada da kullandığı belirledi.

Cihan Haber Ajansı New York temsilcisi ve Today’s Zaman eski yazarı Aydoğan Vatandaş Twitter üzerinde ‘fuat avni’ mahlası ile @fuatavni @fuatavnifuat @fuat avni_f @fuataliavni kullanıcı adlı hesapları yönettiği, Türkiye’ye giriş yaptığı tarihlerde ise doruk.net iletişim tarafından internet hizmeti sunulan ‘WiSpotter’ isimli platform üzerinden Twitter erişimi sağladığı ve paylaşımlar yaptığı belirlendi.

Bu zamana kadar Fuat Avni olarak isimleri gündeme gelen ve aralarından Emre Uslu, Akif Mustafa Koçyiğit gibi isimlerin aslında Fuat Avni’ye bilgi ve istihbarat aktarımı yapan kişiler olduğu ileri sürüldü.

Dün gece Başbakanlık’ta aramalar yapılmış, on kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti.
Gözaltına alınanların bilgisayar mühendisi olduğu ve, ordu, MİT ve emniyetteki çeşitli kaynaklardan, Erdoğan’ın ve Genelkurmay Başkanı’nın yaverinden aldıkları bilgileri yurtdışına ilettikleri belirtilmişti.
Fuat Avni adlı hesaptan da bu bilgilerin yorumlanarak paylaşıldığı ileri sürülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.