“Tehlikedeki Avukatlar” Haykırdı: Savunma Susmadı, Susmayacak!

0
1123

Bu yıl Türkiye’deki avukatlara ithaf edilen “24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü” dolayısıyla, İstanbul Barosu’nun çağrısı üzerine Galatasaray Meydanı’nda toplanan avukatlar “Savunma susmadı, susmayacak!” dedi.

Üzerlerinde cüppeleriyle kitlesel bir yürüyüş gerçekleştiren avukatlara, HDP ve CHP’li Milletvekilleri, insan hakları savunucuları ile demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

Galatasaray Meydanı’nın polis bariyeleriyle kapatıldığı noktada toplanan avukatlar, faşizme biat etmeyeceklerini belirterek, “Avukatların sesi kesilirse, yurttaşların nefesi kesilir!” yazılı pankart açtı.

Yürüyüş boyunca öldürülen ve tutuklanan meslektaşlarının fotoğraflarını taşıyan avukatlar, “Tahir Elçi onurumuzdur!”, “Devrimci avukatlar onurumuzdur!” sloganlarını attı.

İstanbul Barosu önüne gelindiğinde, Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız süreçler zaten çok sancılı bir seyir içindeyken üstüne gelen OHAL rejiminin ilk hedefi konumuna geldik. KHK’lerle sınırlanan savunma hakkının yok edilmesine direnirken, tehdit edildik, darp edildik, duruşmalardan atıldık, tutuklandık, dahası Tahir Elçi olup öldürüldük… Üçayaklı minarenin altında, yargının üç ayağından birini kaybettik o gün.

Biz teslim olursak, adaleti teslim ederiz. Buradan bütün dünyaya ilan ediyoruz ki, hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Tehditler bizi yıldıramayacak. Asla sinmeyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki, evet sesteki nefes avukatlardır ama avukatların sesi kesilirse yurttaşların da nefesi kesilir. Kesmeyiz biz. Biz avukatız ve bir gün herkese lazım oluruz.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.