Davutpaşa’yı Unutmadık; Unutturmayacağız!

0
3445

davutpasae28099yi-unutmadik-unutturmayacagiz31 Ocak 2008 tarihinde Davutpaşa’daki kaçak bir işyerinde 21 kişinin yaşamını kaybettiği ve 117 kişinin yaralandığı katliamın ardından yakınlarını kaybeden aileler katliamı unuturmayacaklarını ve sorumluların yargılanması talebiyle her Cumartesi Taksim Tramvay Durağı’nda eylem yapma kararı aldı.
31 Ocak 2008 günü kaçak maytap ve havai fişek imalathanesinde meydana gelen patlamada yakınlarını kaybeden aileler, 20 Haziran günü adalet istemlerini dile getirdikleri ilk eylemlerini yaptılar. “Davutpaşa’yı Unutmadık; Unutturmayacağız!” ve iş cinayetine kurban gidenlerin isimlerinin yazıldığı pankartların taşındığı eylemde, aileler adına Arzu Cesur tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Cesur, aradan 17 ay geçmesine rağmen açılmış herhangi bir ceza davasının olmadığını, Bilirkişi Heyeti tarafından hazırlanan raporun üç ay gibi bir sürede teslim edildiğini ifade etti. Cesur, sorumlu gösterilen kurumların ihmalleri sonucu yazışmaların 9 ay sürdüğünü belirtti. Açıklama “Bizler, Davutpaşa’da canlarını, sevdiklerini kaybetmiş kişiler olarak, başka canların yanmamasını, başka annelerin ve babaların ağlamamasını istiyoruz. Davutpaşa’da yakınlarını kaybetmiş ve yaralanmış aileler, biraraya gelerek, bu memleketin geleceği için, iş güvenliği için, sağlıklı yaşam koşulları için, kanun dışı çalışma koşullarını sona erdirmek için davalarımızın takipçisi olacağız” sözleri le devam etti. Cesur 15 aile olarak Cumhurbaşkanlık, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Hâkimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu yetkililerine dosyalarını sunduklarını ifade etti. Aileler davanın zaman aşımına uğratılacağından endişe duymaktalar. Eşi Kadir Cesur’u kazada yitiren Arzu Cesur, Valilik ve Zeytinburnu Kaymakamlığı’nın Bilirkişi raporuna göre sorumlu olmasına rağmen görevli memurların yargılanmasına neden izin verilmediğini sordu. “Bir Daha Davutpaşa’lar Olmasın” diyen Cesur son olarak bu acıların bir kez daha yaşanmaması için davalarının takipçisi olacaklarını ve ceza davası açılana kadar her Cumartesi saat 11.00’de Taksim’de olacaklarını belirtti.

2. Hafta
Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde eşlerini, çocuklarını ve yakınları kaybeden aileler adalet istemlerini bir kez daha dile getirdiler.
27 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda “Davutpaşa’yı Unutmadık Unutturmayacağız!” ve kazada yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı pankartlarla bir araya gelen aileler adına Adnan Saday basın açıklamasını okudu.
Saday davanın zaman aşımına uğratılmasından endişe duyduklarını belirtirken “artık yeter diyoruz… adil yargılama istemeye devam edeceğiz… yetkililerin yetkilerini davayı sürüncemede bırakmak için kullanmasına izin vermeceğiz …” sözleriyle davanın takipçisi olacaklarını belirtti. Saday “bir daha Davutpaşalar olmasın” sözleriyle konuşmasını devam ettirdi. Son olarak ceza davası açılıncaya kadar her Cumartesi saat 11.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda olacaklarını ve kamuoyunu gidişat hakkında bilgilendireceklerini ifade eden Saday “Sorumlular Yargılansın, Adalet İstiyoruz! Davutpaşa’yı Unutmadık-Unutturmayacağız!” vurgusu ile açıklama son buldu.
Açıklamasının ardından Adnan Saday, Davutpaşa’da yaşanan iş cinayetine kurban giden oğlu Orhan Saday’ın 1380 gün sigorta priminin olduğunu ve eksik kalan bir gün nedeniyle ailesine maaş bağlanmadığını belirterek uygulamadaki haksızlığı teşhir etti. Aradan 18 ay geçmesine ve Bilirkişi Raporunda sorumlular gösterilmesine rağmen ceza davası açılmamasını eleştiren Saday AİHM’ne gitmek istemediklerini, Türkiye hukukuna güvendiklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.